Ciecierzyca na nowo i na zdrowo

Ciecierzyca to już zapewne przez wielu znany, ale ignorowany produkt. Dzisiejszymi czasy znany chyba tylko z hummusu, który ostatnio stał się bardzo modny. Czym więc jest ciecierzyca?

Ciecierzyca to roślina strączkowa i daje się uprawiać w przydomowym ogródku - i tyle wystarczy nam wiedzieć z biologi. Dietetycy namawiają do jej jedzenia nie bez powodu. Ciecierzyca jest świetnym źródłem białka, a przecież w naszej diecie aż połowa białka powinna być pochodzenia roślinnego! Przypisuje się jej również szereg właściwości zdrowotnych. Według badań obniża ciśnienie krwi, i poziom złego cholesterolu. Zapobiega również zaparciom i wspomaga odchudzanie.

Skoro wiemy już czym jest ciecierzyca, i jakie ma właściwości, warto poznać też jej zastosowanie. Prócz sławnego hummusu ciecierzyca posłużyć może również do przygotowania zupy lub zupy kremu, placków, past, pulpetów, i wielu wielu innych.

Ważne jest aby pamiętać o prawidłowym przygotowaniu ciecierzycy do spożycia -  należy zalać ją wodą i pozostawić tak na minimum 12 godzin. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej i zostawić ją na noc. Mimo że ciecierzyca nie wymaga odparowania, przed gotowaniem dobrze jest zlać wodę z moczenia, i nalać świeżej. Samo gotowanie trwać powinno ok. półtorej godziny.

Na początek, dla spróbowania można zastąpić zwykle używany produkt ciecierzycą. A gdy już posmakuje Tobie i Twojej rodzinie warto przygotować prawdziwie greckie danie !

Komentarze