Dżemy - nie tylko z lokalnych owoców

Dżem to produkt spożywczy, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Owoce z dodatkiem cukru, kiedyś długotrwale gotowane, dziś o wiele łatwiejsze do zrobienia i ogólnodostępne w sklepach. 

Wartość zdrowotna dżemów znana jest nam od dawna. Dają porządny zastrzyk energii, i oczywiście pełne są witamin z owoców wykorzystanych do ich przyrządenia. Mogą więc być źródłem przeróżnych witamin. Dietetycy mocno zachęcają do spożywania dżemu, szczególnie w okresach jezienno zimowych, kiedy nie ma w ogródkach świeżych owoców gotowych by je zerwać.

Jest to też produkt polecany dzieciom - często niechętne do jedzenia owoców i wszystkiego co zdrowe i pełne witamin bez wachania skuszą się na bułkę z dżemem. Śmiało można też dawać im łyżeczkę do wyjedzenia dżemu prosto ze słoika - miękka masa nie wymagająca gryzienia przypadnie dziecku do gustu.

Jednak jako dorosły również powineneś pamiętać o dżemie w naszej codziennej dziecie. Zjedzony na śniadanie na pewno doda energii na cały dzień, a bułeczka z dżemem popita mlekiem poprawi nam samopoczucie w ciemne zimowe wieczory.

Co ciekawe dżem obłożony jest rygorystycznymi normami prawnymi. Szczególnie dżem przeznaczony do spożycia przez dzieci w szkole. Prawo zabrania między innymi dosładzania go sztucznymi słodzikami.

Zapewe każdy z nas zna smak dżemu wiśniowego, truskawkowego czy jabłkowego. W sklepach znajdziemy wiele innych smaków - brzoskwiniowy, morelowy czy nawet o smaku kiwi. Jednak warto spróbować też czegoś całkiem nowego! Dżem mandarynkowy czy figowy to przepyszne przetwory z krajów śródziemnomorskich. A może posmakuje Ci dżem pomidorowy? Warto spróbować!


Komentarze